tel. 535 198 684 …i się uśmiechasz!

Dla rodzica

Dentysta dla dzieci

Doskonale wiemy, że pierwsza wizyta u stomatologa jest stresująca zarówno dla dziecka jak i rodzica, który je na tę wizytę przyprowadza. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby wizyta u dentysty była dla dziecka miłym wspomnieniem, a w przyszłości, żeby samo o nią zabiegało. Używając dziecinnych sformułowań i skojarzeń staramy się przetłumaczyć specjalistyczne zagadnienia z zakresu stomatologii na język zrozumiały dla dzieci i rodziców. Mali pacjenci są nagradzani i motywowani do współpracy.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Muszą Państwo zdawać sobie sprawę, że nie tylko dentyści, ale i Rodzice mają ogromny udział w kreowaniu relacji Pacjent-Dentysta. Najczęstszym błędem jest przekazywanie własnych lęków na dzieci oraz sugerowanie dziecku, że leczenie stomatologiczne może być nieprzyjemne poprzez używanie sformułowań tj.: „nic Cię nie będzie bolało”, „doktor nic Ci nie zrobi”. Ważna jest pora dnia – najlepsze są godziny poranne lub po popołudniowym odpoczynku. Dziecko zmęczone łatwiej denerwuje się i źle znosi każdy dyskomfort. Podobny wpływ ma stan zdrowia, dziecko podziębione szybciej traci cierpliwość.

Wizyta adaptacyjna w Dental Studio

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym jest niezwykle ważna i może mieć ogromny wpływ na późniejsze zachowanie dziecka w stosunku do dentysty. Jak Państwo wiecie, każde pierwsze zetknięcie z czymś nowym czasami skutkuje pozytywnie lub negatywnie na całe życie. Pierwsza wizyta powinna odbyć się między 6 miesiącem a 1 rokiem życia. Najkorzystniejsza dla dziecka jest sytuacja, gdy przeprowadza się ją na tyle wcześnie, aby to spotkanie Mały Pacjent–Dentysta było poświęcone adaptacji poprzez zabawę, uświadomieniu Rodzicom niewłaściwych nawyków żywieniowych i higienicznych, a jedynym zabiegiem stomatologicznym, jaki jest potrzebny, to zabieg profilaktyki np. fluoryzacja zębów (lakierowanie zębów).

Na wizycie adaptacyjnej Mały Pacjent ma okazję zapoznać się z gabinetem stomatologicznym poprzez zabawę. Wożenie na fotelu góra-dół, pokazanie ile trąba słonia (ślinociąg) wypija wody, oglądanie lustereczkiem ząbków u naszych maskotek z pełnym uzębieniem. Miło byłoby zajrzeć lustereczkiem do buzi małego pacjenta, podmuchać wiaterkiem (dmuchawką) i ocenić stan uzębienia dziecka oraz higienę jamy ustnej. Dentysta zapozna również Rodziców z prawidłowymi nawykami żywieniowymi i higienicznymi oraz nakreśli plan leczenia, dostosowując go do potrzeb oraz dojrzałości dziecka. Wizyta trwa około 20 minut i jest odpłatna zgodnie z cennikiem.

Profilaktyka – najlepsze co możesz dać swojemu Dziecku

• regularne badania kontrolne
Próchnica u dzieci rozwija się bardzo szybko, dlatego dziecko powinno być pod stałą kontrolą specjalisty. Zapraszamy na bezpłatne wizyty kontrolne dzieci z grupy wysokiego ryzyka zagrożenia próchnicą co 3 – 4 miesiące, a dzieci z grupy niskiego ryzyka co 6 miesięcy. Informujemy, że wizyty kontrolne są zawsze bezpłatne, jeśli odbywają się maksymalnie do pół roku od ostatniej wizyty.

• lakowanie
Lakowanie (uszczelnienie bruzd) wykonuje się w celu zabezpieczenia przed próchnicą bruzd i szczelin znajdujących się na powierzchniach zębów, zarówno stałych, jak i mlecznych. Zabieg jest bezbolesny i krótkotrwały. Ważne, aby został on przeprowadzony wkrótce po wyrżnięciu się zębów. Zalakowane zagłębienia są gładkie i łatwe w oczyszczaniu. Nie zalegają w nich resztki pokarmowe. Lak wydziela dodatkowo fluor, co wzmacnia zęby. Lakowanie jest procedurą niezależną od lakierowania (fluoryzacji). Lak może być kolorowy lub w kolorze zęba. Laki w zębach trzeba kontrolować.

• lakierowanie
Lakierowanie (fluoryzacja) jest to miejscowa aplikacja na zęby mleczne i stałe preparatów zawierających wysokie stężenia fluoru. Preparaty występują w formie żeli, lakierów czy pianek. Ich miejscowe działanie przeciwdziała powstawaniu próchnicy, wykorzystywane jest także do kontroli początkowych zmian próchnicowych. Częstotliwość tych zabiegów jest ustalana przez lekarza dentystę indywidualnie dla każdego pacjenta. Zależy to bowiem od ryzyka próchnicy, stanu uzębienia, diety, wieku i stanu zdrowia pacjenta oraz stosowania innych źródeł fluoru.

Kolorowe wypełnienia

Najczęściej stosowanymi materiałami do odbudowy zębów mlecznych są kompomery, szkło-jonomery (glass-jonomery) i kompozyty. Materiały wypełniające nowej generacji stosowane w obecnych czasach są materiałami trwałymi i spełniającymi kryteria estetyki. Zazwyczaj nasi mali pacjenci mają możliwość wyboru koloru wypełnień, dzięki czemu mogą stać się dumnymi właścicielami różnokolorowych, zdrowych zębów.

Jak znieczulamy Małych Pacjentów?

Najczęściej stosowanym u nas środkiem znieczulającym jest artykaina. Obecnie jest to najbezpieczniejszy rodzaj środka znieczulającego, można, m.in., podawać go również kobietom w ciąży i karmiącym. Cały zabieg znieczulenia przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie lekarz dentysta aplikuje smakowy, kolorowy żel na dziąsło, chwilę odczekuje i następnie podaje właściwe znieczulenie. Żele mają na celu zminimalizowanie uczucie wkłucia i również odwracają uwagę Małego Pacjenta.

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu

To bezpieczna, sprawdzona i powszechnie stosowana na całym świecie, metoda uspokajania stosowana podczas leczenia stomatologicznego. Zabieg stanie się wręcz przyjemnością.

• Bez bólu,
• Bez strachu,
• Bez złych wspomnień.

Podtlenek azotu pomaga przezwyciężyć strach i niepokój pozostawiając przyjemne uczucie relaksu. Ta metoda jest skuteczna nawet przy bardzo trudnych przypadkach dentofobii!

Zabieg: Mieszanina tlenu oraz podtlenku azotu zwana potocznie gazem rozweselającym podawana jest za pomocą maski nosowej. Podczas zabiegu pacjenci mogą odczuwać mrowienie w dłoniach i stopach, uczucie ciepła, stan euforii, jak również lekkości lub ciężkości. Już po 3 minutach od zakończenia zabiegu działanie gazu całkowicie ustaje. Niemal od razu można pójść do domu. Oczywiście stosowanie podtlenku azotu jest bezpieczne. Gaz może być stosowany zarówno u dzieci jaki i dorosłych. Nie uczula, nie podrażnia śluzówek i nie działa na ośrodkowy układ nerwowy. Co ważne, pacjent znajdując się pod wpływem działania gazu zachowuje świadomość i kontrolę nad swoimi reakcjami oraz zmysłami.

Przeciwwskazania: katar, powiększenie migdałków gardłowych (niedrożność dróg oddechowych), ciężkie choroby płuc, choroby psychiczne, stwardnienie rozsiane, porfiria, pierwszy trymestr ciąży, hipertermia złośliwa, alkoholizm.

Rezerwacja wizyt: 535 198 684