tel. 535 198 684 …i się uśmiechasz!

Chirurgia

Co to jest chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną stomatologii, która z reguły nie kojarzy się zbyt dobrze. Większość z nas słysząc chirurgia stomatologiczna myśli głównie o usunięciu zębów (wyrywaniu ósemek), co nie jest prawdą. Chirurgia to dziedzina, w której zakres wchodzą również zabiegi mające na celu ocalenie zębów, pełniąc funkcje pomocnicze w innych dziedzinach stomatologii, takich jak endodoncja, protetyka, periodontologia oraz implantologia.

Usuwanie zębów mądrości

Tak właśnie nazywamy ósemki – trzecie trzonowce, które pojawiają się zazwyczaj między 17. a 25. rokiem życia. Zęby te, są wyjątkowo problematyczne. Ze względu na swoją lokalizacje i związany z tym problem doczyszczania ich podatne są na zmiany próchnicowe. Głównym jednak problemem dotyczącym zębów mądrości jest proces ich wyrzynania. Bywa, że wyrzynają się jedynie częściowo, często w złym położeniu. Zdarza się również, że ząb nie wyrzyna się wcale, co spowodowane jest brakiem przestrzeni w łuku zębowym. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zmniejszenie rozmiaru ludzkiej szczęki w procesie ewolucji, którą spowodowała zmiana nawyków żywieniowych. W przypadku, kiedy nie dochodzi do prawidłowego wyrżnięcia i ustawienia zęba, zaleca się leczenie chirurgiczne polegające na jego usunięciu.Konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego pantomograficznego przed wykonaniem zabiegu, aby sprawdzić jego ułożenie.

Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?

Zabieg ten wykonuje się zazwyczaj w razie niepowodzenia leczenia kanałowego. W większości przypadków, pozwala na uratowanie zęba przed ekstrakcją. Polega on na usunięciu wierzchołka korzenia wraz z nieoczyszczoną i niewypełnioną częścią kanału. Aby umożliwić sobie dostęp do wierzchołka, lekarz nacina tkanki miękkie w okolicy korzenia (dziąsło), odsłaniając kość. Następnie usuwa wierzchołek korzenia wraz z otaczającymi go, zapalnie zmienionymi, tkankami i zabezpiecza korzeń przed powtórnym powstaniem stanu zapalnego. Rana zostaje zaszyta, natomiast miejsce po usuniętej części korzenia, z czasem wypełnia się nową kością. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co sprawia że jest bezbolesny.

Wskazówki po zabiegu chirurgicznym

• Bezpośrednio po usunięciu zęba należy zachować bezwzględną czystość jamy ustnej
• W celu zatamowania krwawienia zaleca się zagryzanie suchej sterylnej gazy przez około 20 minut po zabiegu
• W czasie doby po ekstrakcji nie należy płukać ani intensywanie szczotkować okolic poddanych zabiegowi
• Powinno się unikać wysiłku fizycznego
• Nie wskazane jest spożywanie gorących napojów i palenie papierosów
• W przypadku dolegliwości bólowych zaleca się zażycie ogólnodostępnego leku przeciwbólowego lub zastosowanie zimnego okładu

Jeśli ból utrzymuje się niepokojąco długo, towarzyszy mu krwawienie lub podwyższona temperatura – niezwłocznie skontaktuj się ze stomatologiem.

Rezerwacja wizyt: 535 198 684